Často kladené dotazy

OPRAVDU POTŘEBUJI TERAPII? JAK MI MŮŽE POMOCI? OBVYKLE ZVLÁDÁM SVÉ PROBLÉMY SÁM.

Když se člověk dostane do náročné životní situace, nebo stojí ve svém životě na rozcestí a neví si rady kterou cestu zvolit, je často dobrou „první pomocí“ promluvit si s někým blízkým. Může to být manžel, přítel, dobrý kamarád, nebo kdokoli, komu důvěřujeme.

Někdy však má člověk potřebu vyhledat nezávislého odborníka, který by mu poskytl dostatečnou podporu a orientaci při hledání řešení, jak žít dál a kterému by mohl důvěřovat. Je možné si to představit i tak, že když někoho bolí hlava a má teplotu, vyhledá lékaře. Čas od času se stává, že své bolesti má i lidská duše a od toho jsou tu terapeuti.
V terapii získáte podporu, naučíte se, jak přistupovat k problémům a jak je příp. řešit, dále si můžete osvojit různé strategie pro lepší zvládání nepříjemných pocitů jako je smutek, deprese, úzkost, vztek.

PROČ LIDÉ VYHLEDÁVAJÍ TERAPII? A JAK POZNÁM, ŽE JE TO OPRAVDU PRO MĚ?

Lidé přicházejí do terapie z různých důvodů. Někdy je to proto, že prochází nějakým zásadním životním obdobím či změnou (úmrtí partnera, ztráta zaměstnání, rozvod, samota apod.), nebo potřebují pomoc se svými emočními stavy (smutek, úzkost, deprese, vztek). Někdo se chce zbavit svých starých zvyků nebo závislosti (na návykové látce, ale i závislosti na druhé osobě). Jiní se třeba chtějí jen dozvědět o sobě více nebo potřebují povzbudit na cestě za svými cíli.

Terapie nabízí řadu možností, jak člověka podpořit a pomoct mu získat dovednosti potřebné pro zvládání těchto situací a nepříjemných stavů.

Stručně řečeno, lidé, kteří vyhledají terapii, reagují na určité signály ve svém životě a cítí, že je třeba provést nějakou změnu.

JAK TAKOVÁ TERAPIE VYPADÁ?

Lidé jsou různí, proto se zaměření i cíle terapie liší v závislosti na tom, s čím kdo do terapie přichází. Co je u každé terapie vždy podobné, je diskuse o aktuálním dění ve Vašem životě a o Vaší životní historii, která se vztahuje k problému, se kterým do terapie vstupujete.

V závislosti na konkrétních potřebách každého klienta, může být terapie krátkodobá (většinou se jedná o řešení konkrétního problému (např. „na konci terapie budu schopna znovu samostatně jezdit dopravními prostředky“) nebo dlouhodobá (tady se zpravidla jedná o práci na osobním rozvoji). Ať už se jedná o krátkodobou nebo dlouhodobou terapii, s terapeutem si sjednáte pravidelný termín (obvykle jednou za jeden až dva týdny). Aby však terapie mohla být úspěšná, je třeba být v ní aktivní. To znamená, snažit se přenést si osvojené znalosti a dovednosti z terapie do běžného života.

BUDU MUSET UŽÍVAT NĚJAKÉ LÉKY?

Důležité je vědět, že léky vám může předepsat pouze váš praktický lékař nebo psychiatr. Psychoterapeut vám léky nepředepíše, ani Vás k jejich užívání nebude nutit. Užívání léků u konkrétních potíží je velice individuální. Někdy stačí ke zvládnutí pouze terapie, někdy je třeba kombinace terapie a léků. Pokud by taková situace nastala, terapeut to s Vámi prokonzultuje a doporučí Vám odborníka, který je k napsání léků kompetentní. Rozhodnutí, zda jeho doporučení budete akceptovat je zcela ve Vašich rukou.

Jakékoli dotazy mi můžete zaslat na můj email dk23@post.cz

 

Aktuality

 • Ut et tortor metus

  7.8.2019

  Ut placerat nunc mauris at pulvinar lectus accumsan sed. Ut et tortor metus. 

 • Sed eget purus dui

  22.7.2019

  Nullam augue odio, elementum at est ut, eleifend ultrices lectus. Sed eget purus dui. 

 • In malesuada

  18.6.2019

  Duis risus est, tempus elementum lacus vel, consectetur lobortis augue. In malesuada, risus in malesuada lobortis, odio enim posuere mi, quis malesuada augue ligula non purus. Nam non enim eu dui porta iaculis quis fringilla diam.

 • Duis risus est

  3.6.2019

  At consectetur dignissim. In hac habitasse platea dictumst. Duis risus est, tempus elementum lacus vel, consectetur lobortis augue. 

 • Suspendisse eget

  12.3.2019

  Etiam sit amet convallis lectus. Suspendisse eget ex accumsan ex vulputate tempor et vel sem.

 • Nullam augue odio

  5.3.2019

  Nullam augue odio, elementum at est ut, eleifend ultrices lectus. Sed eget purus dui. Etiam sit amet convallis lectus. Suspendisse eget ex accumsan ex vulputate tempor et vel sem.

ikony social